Wpisy z kategorii Nikotyna

Rząd a kampania antynikotynowa

Rząd a kampania antynikotynowa Wraz z coraz bardziej nasilającym się zjawiskiem palenia, rząd przywiązuje coraz większą wagę do walki z tym zjawiskiem. Coraz częściej ukazują się spoty reklamowe nakłaniające do rzucenia palenia, kampanie nikotynowe oraz „dni bez papierosa”. Akcje mimo że kosztowne, są bez wątpienia potrzebne, szczególnie że problemy zdrowotne wynikające z palenia papierosów stanowią spory odsetek przypadłościami jakimi musi się zajmować służba zdrowia. W niektórych krajach palenie papierosów nie jest wcale uznawane przez rząd za cos złego. Najlepszym przykładem takiego podejścia są Chiny. Najwięcej palaczy można znaleźć wśród chińczyków, powodów jest wiele, jak chociażby niezdrowy tryb życia, ogromny stres i moda wśród reszty społeczeństwa na palenie. Zyski ze sprzedaży papierosów w Chinach są tak ogromne, że rząd chiński nie tylko neguje ale nawet propaguje palenie wśród społeczeństwa. Uważa się że jest tysiące przyczyn takich chorób jak nowotwór czy choroby wieńcowe i nie można całej winy zrzucać na papierosy. Na ogół jednak, rząd stara się zmniejszyć ilość palaczy wśród swoich obywateli, jest to coraz bardziej efektywne, liczba palaczy z roku na rok, choć w małym stopniu ale jednak się zmniejsza. Firmy tytoniowe dbają jednak o swój interes w coraz to bardziej wymyślny sposób stosują coraz to nowych zagrywek psychologicznych. Zjawisko te najbardziej zauważalne jest na zachodzie, gdzie plajtujące firmy zaczęły adresować reklamy do kobiet wmawiać im że palenie sprawi że będą bardziej szczupłe i elegancie.

Palenie u mężczyzn i kobiet

Palenie u mężczyzn i kobiet Palenie wśród mężczyzn jest szczególnie popularne, a na pewno palacze stanowią większy odsetek mężczyzn niż kobiet. Powodem tego może być stereotypowy sposób przedstawiania mężczyzny jako osoby o mocnym charakterze , nie stroniącego od alkoholu i cygar. Na dzikim zachodzie mężczyzna który się golił bądź nie palił uznawany był za homoseksualistę. Jest to szczególnie niebezpieczne ponieważ poza całą listą niebezpiecznych chorób wieńcowych i nowotworowych palenie na ciało mężczyzny ma dodatkowy negatywny wpływ którego nie powinno się bagatelizować: powoduje impotencję. Szacuję się że w Polsce ok. 120tys. Polaków cierpi na tą chorobę która jest bezpośrednim skutkiem palenia tytoniu, co najgorsze ta liczba nie uwzględnia byłych palaczy, więc z całą pewnością jest zaniżona. Impotencja występuje dwa razy częściej u mężczyzn palących papierosy niż u całej reszty, ponieważ organizm ostro reaguje na nikotynę. Należy jednak dodać że palenie odbija się negatywnie na możliwościach seksualnych nie tylko powodując impotencję. Jest ono również skutkiem takich schorzeń jak nieprawidłowość kształtu plemników, upośledzenie ich ruchliwości czy nawet zmniejszenia ich liczby. Zauważalna poprawa sprawności seksualnej możliwa jest już na kilka dni po odstawieniu papierosów. Choć palenie wśród kobiet jest mniej popularne niż wśród mężczyzn, nie można go bagatelizować. Jest to coraz poważniejszy problem ponieważ palenie wśród kobiet staje się po prostu modne. Modę na palenie zapoczątkowała Marilyn Monroe oraz Audrey Hepburn które często pokazywały się na zdjęciach z papierosem w ustach budząc pożądanie mężczyzn oraz zazdrość kobiet. Nie trzeba było długo czekać by zyskały naśladowczynie. W dodatku do palenia kobiet zachęcają kampanie reklamowe które próbują je przekonać że dzięki paleniu zmniejszy im się łaknienie, przez co będą bardziej szczupłe a przy tym modne i eleganckie. Prawda jednak wygląda zupełnie inaczej, palenie jest przyczyną nieświeżego oddechu, przebarwionych zębów oraz żółtych palców. Poza pogarszaniem wyglądu zewnętrznego, pogarsza również zdrowie. Szczególnie źle wpływają na żeński układ rozrodczy, powodują wcześniejszą menopauzę czy zatrzymanie miesiączkowania. Dym tytoniowy powoduje również degenerację jajników . Kobiety, którym jednak udało zajść się w ciąże, a nadal palą, zatruwają nie tylko siebie ale również, i to w bardziej szkodliwy sposób, swoje nienarodzone dziecko. Szacuje się że ok. 20% palaczek to kobiety w ciąży, co budzi przerażenie.

Sposoby rzucenia palenia

Sposoby rzucenia palenia Gdy już uświadomimy sobie jak szkodliwe dla naszego zdrowia jest palenie, powinniśmy podjąć decyzję o rzuceniu palenia. Niezbędna d tego jest motywacja, oraz silna wolna, nie powinniśmy się zrażać chwilowymi niepowodzeniami, takimi jak złamanie się i sięgnięcie po papierosa. Należy pamiętać, że rzucenie palenia udaje się dopiero po kilku próbach. Gdy ktoś postanowi rzucić palenia, ważne jest by objął odpowiednią strategię. Nie bez znaczenia będzie spędzanie czasu w pierwszych dniach bez papierosa w miejscach gdzie palenie jest zakazane, typu kino, biblioteka, a unikanie miejsc typu kluby czy puby. Gdy natomiast przyjdzie ochota na papierosa należy iść na spacer bądź sięgnąć po jakiś owoc. Organizm przyzwyczajony do nikotyny może przeżyć szok gdy całkowicie rzucimy palenie w sposób nagły, gdy ten sposób okaże się szczególnie dokuczliwy dla naszego organizmy można sobie pozwolić na zapalenie, ważne jest jednak by ograniczać z czasem papierosy i nie przekroczyć dwóch tygodni czasu gdy zdarza nam się po niego sięgnąć. Nieoceniony w trakcie rzucania palenia może się okazać zwykły spacer bądź butelka wody. Gdy potrzeba trzymania czegoś w reku które jest jedną ze składników nałogu palenia okaże się silna można wziąć do ręki ołówek bądź długopis. Pomocna może być też zwykła guma do żucia odraz długi sen. Pierwsze dni mogą być ciężkie, jednak należy myśleć o korzyściach jakie łączą się z rzuceniem palenia jak poprawa zdrowia oraz stanu konta, ponieważ palenie to nie tylko wyjątkowo niezdrowy nałóg ale również wyjątkowo kosztowny. Efekty rzucenia palenia mogą być zauważalne już po 20minutach od wypalenia ostatniego papierosa gdy ciśnienie krwi wraca do normalnego poziomu, a temperatura dłoni i stóp nieco się obniża. Po ośmiu godzinach maleje poziom dwutlenku węgla we krwi, a po jednym dniu ciśnienie krwi i tętno się stabilizują, mogą jednak też wystąpić objawy typowo abstynenckie typu ból głowy, nadmierna nerwowość czy kłopoty z koncentracją. Należy jednak nie zniechęcać się w swoim postanowieniu. Po roku obniża się ryzyko zawału serca, oraz prawdopodobieństwo że wróci się do nałogu staje się bliskie zera. Przez kolejne lata nasz organizm wraca stopniowo do poziomu przed zapaleniem pierwszego papierosa, aż w końcu po 10 latach od rzucenia palenia ryzyko zachorowania na nowotwór jest takie samo jak u osoby która nigdy nie paliła. Rzucenie palenia to nie tylko oszczędność zdrowia, ale i pieniędzy, szczególnie że ich cena jest coraz wyższa. Szacuje się że rok palenia to koszt około 3tys. Złotych, a więc jest to nie mała suma, która najlepiej spożytkować na bardziej praktyczne cele niż zatruwanie swojego organizmu. Choć niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, rzucenie palenia to także oszczędność czasu. Zakładając, że spalenie jednego papierosa trwa 10minut to przeciętny 50latek traci aż 500 dni swojego życia na trucie siebie i innych.