Wpisy z kategorii Nałogi

Zakupy jak choroba

Zakupy jak choroba Różne są choroby i różne są nałogi. Ostatnio można zaobserwować uzależnienie od gier komputerowych, uzależnienie od Internetu, od seksu, od jedzenia, od gier hazardowych. Wśród najnowszych nałogów można wymienić też zakupoholizm, który został już zdefiniowany przez licznych lekarzy psychologów i patologów zajmujących się uzależnieniami. Zakupoholizm jest niepowstrzymanym pragnieniem robienia zakupów w dużych centrach handlowych, pragnieniem, które w ekstremalnych warunkach może okazać się dla człowieka i jego życia zgubne. Zakupoholizm to choroba nowego wieku, zakupoholicy są uzależnieni od robienia zakupów wszelkiego rodzaju. Zakupy to dla wielu ludzi wielka radość i przyjemność. Nie jest prawdą, że tylko kobiety lubią robić zakupy w sklepach odzieżowych, mit ten został stworzony przez mężczyzn i dla mężczyzn. Zakupy robią z przyjemnością dzieci i dorośli, kobiety i mężczyźni, młodzi i starzy. W robieniu zakupów w zasadzie nie ma nic groźnego, jednakże problem zaczyna się w momencie, gdy tracimy kontrolę nad wydatkami i kupowanymi rzeczami. Jeśli robimy zakupy, by poprawić sobie humor to jeszcze nie znak, że jesteśmy zakupoholikami. Jednakże, jeśli każde, nawet najmniejsze zmartwienie zmusza nas do pójścia do sklepu i nabrania stosów produktów, niekoniecznie nam potrzebnych, może to być sygnał zakupowego uzależnienia.

Palenie tytoniu w Polsce

Palenie tytoniu w Polsce Palenie tytoniu w Polsce jest największym problemem społecznym, szacuję się że ok. 49%mężczyzn i 28% kobiet są palaczami tytoniu, wypalając dziennie ok. 17 papierosów. Palenie jest główną przyczyną przedwczesnej umieralności wśród polaków, ok. 100tys. Zgonów rocznie jest bezpośrednio związane z paleniem, z czego ponad połowa to osoby w wieku średnim. Palenie papierosów jest nie tylko poważnym problemem wśród dorosłych ale coraz częściej dotyka dzieci. Ok. 180tys. Młodych polaków próbuje palenia z czego ponad połowa staje się nałogowcami, kampanie w szkołach są mało efektywne i nie pomagają zapobiec temu coraz poważniejszemu problemowi. O randze tego zjawiska może świadczyć średnia ilość wypalanych przez dzieci papierosów rocznie, a jest to liczba z przedziału od 3 do 4 milionów sztuk. Wadliwe prawo, nie jest praktycznie żadną przeszkodą na drodze do kupienia przez małolatów papierosów w zwykłym kiosku czy sklepie. Dzieci są ofiarami nie tylko czynnego palenia. Coraz więcej biernych palaczy wśród młodych osób zapada na choroby układu oddechowego typu zapalenie płuc, oskrzeli, górnych dróg oddechowych. Do tych wszystkich drastycznych liczb dodajmy jeszcze jedne dane: szacuje się że ok 40% palaczy przed 65 rokiem życia umrze, podczas gdy tylko 15% ludzi nie palących grozi śmierć przed ukończeniem 65 roku życia.

Przyjemność kupowania

Przyjemność kupowania Cóż takiego jest interesującego w robieniu zakupów? Niektórzy mówią, że to sposób na stres, że zakupy w markecie wpływają kojąco, pozwalają odreagować stres. Niektórzy lubią wydawać pieniądze, ponieważ mają ich tak dużo, że po prostu muszą coś z nimi zrobić. Niektórzy uważają, że same zakupy to nie jest przyjemność, ale można mieć satysfakcję, jeśli kupi się atrakcyjny, dobry produkt za rozsądną cenę. Wśród miłośników zakupów szczególne miejsce zajmują zakupoholicy, z tym, że mowa tu o skrajnym przypadku miłośników zakupów. Zakupoholicy nie panują bowiem nad tym, co, ile i za ile kupują w sklepie. Różne są nałogi ludzkie. Jedni są uzależnieni od narkotyków, inni od nikotyny, jeszcze inni od alkoholu. Niektórzy są uzależnieni od gier komputerowych, inni od gier hazardowych. Uzależnić można się właściwie od wszystkiego, nowe czasy i technologie z pewnością sprzyjają pojawianiu się coraz to nowych uzależnień. Uzależnieniem jest również zakupoholizm, czyli niekontrolowana chęć robienia wszelakich zakupów. Jedni z przymrużeniem oka patrzą na zakupoholików, jednakże lekarze z całego świata przestrzegają i alarmują: Zakupoholizm jest współczesną chorobą, która może być, jak każde inne uzależnienie, niezwykle groźna dla ludzi.

Wpływa palenia na zdrowie

Wpływa palenia na zdrowie Każdy wie, że palenie szkodzi zdrowiu, należy dodać, ze szkodliwe jest nie tylko palenie czynne ale i bierne. Pamiętać więc powinniśmy, że paląc w miejscach publicznych zatruwamy nie tylko siebie ale i osoby które nam towarzyszą. Dzieje się tak, ponieważ dym tytoniowy zawiera ok. 4 tysięcy szkodliwych substancji w tym aż 40 związków rakotwórczych. Szkodzi to nie tylko naszym płucom, ale i przewodom pokarmowym, które są zatruwane przez połykaną ślinę zmieszaną z dymem, ostatnio udowodniono również że palenie może negatywnie wpływać na wzrok oraz kształtujący się w ciele matki płód. Trudno nie wymienić również typowych objawów jak zniszczona cera czy przykry zapach z ust, o których od lat mówią osoby walczące z coraz wyższym wskaźnikiem palenia w społeczeństwie. Poza tytoniem, do papierosów dodawane są również specjalne składniki konserwujące, dotąd nie bliżej nie znane konsumentom, które z cała pewnością szkodzą organizmowi człowieka i sprawiają że się szybciej uzależnia. Ponieważ liczna szkodliwych substancji znajdujących się w papierosie jest ogromna, dlatego i lista chorób wywoływana przez ten nałóg wcale nie jest krótka, jak np.: nowotwory, niewydolność płuc, choroby wieńcowe. Nie trudno jest się uzależnić od papierosa. Dzieje się tak ponieważ jest to ogólnie akceptowany nałóg, uważany za mniej szkodliwy niż chociażby alkohol. Najpierw sięga się po pierwszego papierosa, później drugiego aż z czasem nie widzi się nic dziwnego w wypalaniu całej paczki dziennie. Okazji jest coraz więcej, niemożliwe wydaje się nie sięgnięcie po papierosa w klubie czy przy porannej kawie. Z czasem przyzwyczajenie zamienia się nie tylko w nałóg ale i jest powodem coraz to poważniejsze problemy zdrowotne. Paląc papierosy uzależniamy się na 3 różne sposoby: pierwszy z nich to nałóg typowo fizjologiczny, polegający na tym że nasze ciało domaga się nikotyny. Drugi z nich to nałóg sprowadzający się do nawyków takich jak specyficzne trzymanie rąk przy paleniu. Trzeci to nałóg emocjonalny, wydaje nam się że palenie nas uspokaja, choć to nieprawda. Palenie bowiem powoduje wzrost ciśnienia oraz przyspiesza akcję serca. Palenie tytoniu może być postrzegane jako droga do nawiązania nowych znajomości, poprzez zmniejszenie dystansu dzięki wspólnemu uprzyjemnianiu sobie czasu za pomocą papierosa. Najbardziej narażone są osoby młode, które biorąc przykład ze starszych kolegów zaczynają palić by poczuć się równie dorosłe, chęć zabłyśnięcia przed starszymi kolegami w sposób oczywisty odbija się na ich zdrowiu.