Wpisy z Styczeń 2013

Cofanie się choroby

Cofanie się choroby W przypadku, gdy chorujemy na jakąś chorobę liczymy na to, że w końcu, prędzej czy później choroba zacznie się cofać lub przynajmniej zatrzyma się jej rozwój. Z tym bywa jednak różnie. Nie zawsze nasze oczekiwania się spełniają. Niewystarczające okazuje się być leczenie, jego skuteczność pozostawia wiele do życzenia. Dokładnie tak jest w przypadku znanej nam choroby alzheimer. A przecież tak wiele ludzi na tą właśnie chorobę choruje. Jak leczyć chorych, jaką opiekę im zapewnić. To zaledwie kilka z tak ważnych kwestii. Do osób zdrowych, bliskich osoby chorej należy zadbanie o to, by chory był bezpieczny. Konieczna jest więc opieka alzheimer, troska, ale i odpowiednie leczenie zalecone przez lekarza specjalistę. Czasami chorzy na alzheimera wymagają hospitalizacji, konieczne jest także regularne wykonywanie badań, dzięki którym możliwe będzie określenie, jak postępuje choroba. A ta niestety w wielu przypadkach rozwija się bardzo szybko. Czasami alzheimer leczenie nie przynosi żadnych efektów, nie ma możliwości załagodzenia występujących objawów. Niestety tak właśnie wygląda choroba i nic na to nie możemy poradzić.

Palenie tytoniu w Polsce

Palenie tytoniu w Polsce Palenie tytoniu w Polsce jest największym problemem społecznym, szacuję się że ok. 49%mężczyzn i 28% kobiet są palaczami tytoniu, wypalając dziennie ok. 17 papierosów. Palenie jest główną przyczyną przedwczesnej umieralności wśród polaków, ok. 100tys. Zgonów rocznie jest bezpośrednio związane z paleniem, z czego ponad połowa to osoby w wieku średnim. Palenie papierosów jest nie tylko poważnym problemem wśród dorosłych ale coraz częściej dotyka dzieci. Ok. 180tys. Młodych polaków próbuje palenia z czego ponad połowa staje się nałogowcami, kampanie w szkołach są mało efektywne i nie pomagają zapobiec temu coraz poważniejszemu problemowi. O randze tego zjawiska może świadczyć średnia ilość wypalanych przez dzieci papierosów rocznie, a jest to liczba z przedziału od 3 do 4 milionów sztuk. Wadliwe prawo, nie jest praktycznie żadną przeszkodą na drodze do kupienia przez małolatów papierosów w zwykłym kiosku czy sklepie. Dzieci są ofiarami nie tylko czynnego palenia. Coraz więcej biernych palaczy wśród młodych osób zapada na choroby układu oddechowego typu zapalenie płuc, oskrzeli, górnych dróg oddechowych. Do tych wszystkich drastycznych liczb dodajmy jeszcze jedne dane: szacuje się że ok 40% palaczy przed 65 rokiem życia umrze, podczas gdy tylko 15% ludzi nie palących grozi śmierć przed ukończeniem 65 roku życia.

Soczewki gorsze od okularów?

Soczewki gorsze od okularów? Przeciwnicy soczewek kontaktowych podtrzymują bardzo wiele mitów na ich temat oczywiście tych negatywnych co zniechęca kolejne rzesze osób nawet do spróbowania noszenia soczewek – a przecież jeśli coś nam się nie spodoba to zawsze można zmienić soczewki na okulary. Jednym z najbardziej mylnych stereotypów jest chodzi o soczewki jest stwierdzenie, że przez soczewki będzie się widziało gorzej niż przez okulary. Spowodowane jest to myślenie zapewne faktem, że okulary mają większy rozmiar niż same, malutkie soczewki. Nie dostrzegamy jednak wielu plusów – takie Male soczewki świetnie dopasowują się do naszego oka dlatego nie ma prześwitów bocznych jak przy noszeniu okularów, widzimy wszystko jednomiernie. Poza tym bardzo często soczewki są mocniejsze – dlatego poleca się je osobom o wadzie minusowej, które mają duże problemy z powiększającymi się wadami wzroku – soczewki potrafią taką wadę zahamować. Czy faktycznie więc soczewki są gorsze od okularów – wydaje się, że nie ma powodów sensownych oczywiście aby tak uważać. Jeżeli jesteśmy zdecydowanie na zmianę naszych okularów na soczewki kontaktowe to powinniśmy przestrzegać kilku zasad aby dobrze wciągnąć się mówiąc kolokwialnie w temat. Przede wszystkim zaplanujmy naszą wizytę u okulisty – sprawdzi on czy nasza wada wzroku nie uległa zmianie, dobierze odpowiednie szkła kontaktowe a raczej ich moc dzięki czemu będziemy pewni, że wszystko jest dobrze. Nowoczesne gabinety okulistyczne traktują jednak specjalnie klientów, którzy po raz pierwszy decydują się na założenie soczewek. W takim gabinecie dostaniemy od razu swoje pierwsze soczewki, specjaliści wytłumaczą nam jak trzeba je zakładać oraz jak pielęgnować. Fachowa porada jest niezbędna ponieważ optyk bardzo często nie ma już czasu tłumaczyć nam co i jak a szkoda by było abyśmy zrazili się do soczewek tylko dlatego, że nikt nie wytłumaczył nam jak należy z nimi postępować. Dlatego tak ważne jest abyśmy dobrze zaplanowali swoją wizytę – czasem warto na ten jeden raz zmienić stałego okulistę i wybrać się do naprawdę fachowego gabinetu.

Chorzy na alzheimera

Chorzy na alzheimera Cierpimy na różne choroby. Wiele z nich medycyna jest w stanie wyleczyć, zaleczyć lub przynajmniej spowolnić ich rozwój. Niestety w przypadku choroby alzheimera nie jest to możliwe. Do tej pory medycyna nie znalazła skutecznego leku na zatrzymanie tej jakże ciężkiej i uciążliwej choroby. Dlatego też ludzie chorzy na alzheimera zdani są na pomoc innych, na opiekę ludzi bliskich. A choroba ta nie jest wcale przyjemna, zresztą jak każda inna. Dlatego też alzheimer opieka to konieczność. Początkowy etap choroby nie jest aż tak bardzo uciążliwy dla chorego ani dla jego bliskich. Z czasem jednak, gdy choroba pogłębia się niezbędne jest zapewnienie nawet dwudziestoczterogodzinnej opieki. A to może być już sporym kłopotem. Wszyscy orientujemy się, jakie są objawy tej choroby. Niestety w większości przypadków alzheimer leczenie nie przynosi oczekiwanych efektów. Leki tylko chwilowo poprawiają samopoczucie, nastrój, przywracają kondycję, energię. Niestety tak wygląda choroba, nie ma możliwości skutecznego jej wyleczenia i musimy się z tym pogodzić. W wielu rodzinach zdarza się, że osoby starsze zapadają na różne choroby, te dobrze nam znane i te mniej powszechne. Jedną z takich chorób wieku starczego jest alzheimer. Oczywiście nie jest zasadą, że na alzheimera chorują tylko i wyłącznie ludzie starsi, jednak to właśnie ich najczęściej ta choroba dotyka. A niestety nie jest to choroba ani przyjemna ani łatwa w leczeniu. Konieczne jest także to, by zapewniona była alzheimer opieka dla chorego. W przypadku osób chorych zapewnienie im opieki jest rzeczą konieczną. I dla wielu osób zdrowych jest to sporym kłopotem a już na pewno wyzwaniem. Przecież chorzy to nasi najbliżsi – rodzice, dziadkowie. W wielu przypadkach chory na tą chorobę nie jest w stanie samodzielnie myśleć, zapomina się, nie wie, gdzie się znajduje, nie poznaje swoich najbliższych. Niestety alzheimer leczenie nie przynosi oczekiwanych efektów. Możliwe jest tylko czasowe załagodzenie objawów, chwilowe uśpienie choroby. Jednak medycyna nie znalazła jeszcze sposobu na to, by chorobę wyleczyć, by cofnąć jej skutki.